Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na wystawę pt. „Innymi słowy”
Wystawa została zorganizowana z okazji Święta Języka Rumuńskiego w bardzo oryginalnej formule, jako graficzne komentarze popularnych idiomów w obu językach (na planszach pojawiają się pary rumuńsko-polskich idiomów, w tłumaczeniu dosłownym lub literackim, podkreślając również niemożność ich formalnego połączenia), w rejestrze o dużym potencjale zabawnym dla szerokiej publiczności. Rysunki i projekt graficzny wystawy zostały wymyślone przez pomysłowego i utalentowanego artystę rumuńskiego Adriana Barbu.
Adrian Barbu jest grafikiem, ilustratorem książek, autorem komiksów, żonglerem, klownem, muzykiem i filologiem. Śni na kolorowo i rysuje na czarno-biało. Prowadzi zajęcia i warsztaty Wykonuje ilustracje do książek dla dzieci (ponad 400 tytułów), tworzy i wydaje komiksy.
Aby zwrócić też uwagę na różnice kulturowe między Polską, a Rumunią organizatorzy chcą również zadedykować wystawę bardzo ważnej tradycji – Mărțișor. To święto powitania wiosny, które w Rumunii obchodzone jest 1 marca. W Polce wiosnę witamy 21 marca. Powitanie wiosny wiąże się z różnymi rytuałami i zwyczajami. W Rumunii przypina się specjalny amulet – Mărțișor, a także obdarowuje się nim innych, na znak rozpoczęcia wiosny i dobrych życzeń. Tradycja dzielenia się tym amuletem nie przyjęła jednolitej formy, różni się w zależności od regionu.
Ale dlaczego akurat 1 marca? Pewna grupa badaczy utrzymuje, że dawno temu funkcjonowała inna rachuba czasu, liczona od wiosny, a dokładniej od 1 marca. Jej głównym dowodem są rumuńskie nazwy miesięcy: septembrie (wrzesień), octombrie (październik), noiembrie (listopad) i decembrie (grudzień). Zatem miesiące siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty – liczone od pierwszego miesiąca, czasu szczególnego, w którym drzemią pokłady mocy i dobra.
Organizatorem wystawy jest Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie oraz Rumuński Instytut Kultury
Miejsce ekspozycji: ogrodzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Termin ekspozycji: 15.02.2022 – 17.04.2022